Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia SONY A7Riii profesionálna digitálna bezzrkadlovka CELÝ ČLÁNOK

Recenzia SONY A7r3

„Ako z testu Sigmy 18-35mm F1.8 ART pre Nikon, bola výmena celej profi techniky Nikon za Sony.“

Ako to celé začalo? Pôvodne som plánoval zapožičať na 11 dňový test Sigmu ART, nakoľko tento jedinečný, vysoko svetelný objektív F1.8 – vlastne tri v jednom, ma už dávnejšie lákal. Na poslednú chvíľu som však zmenil rozhodnutie a objednal si niečo úplne odlišné.

1. časť

Už dávnejšie som mal na teste Sony A7,  ten ma vôbec nenadchol. Jediné, čo sa mi ako tak pozdávalo, bol veľmi podobný obrazový výstup ako z Nikonu D750, ktorý som v tom čase vlastnil (D750 bol lepší).  To bolo asi najväčšie plus a hádam aj jediné, čo bolo pre mňa, v konečnom dôsledku, skôr sklamaním. Ako čas plynul, približne o 2 roky neskôr, som mal doma Sony opäť a nie len taký obyčajný (set). Hlavný dôvod pre zapožičanie Sony bol najnovší prírastok do rodiny Sony ALFA a to model A7iii, základný model tejto rady a jeho tretia verzia. Nakoľko ešte nebol dostupný, požičal som si druhý najvyšší model s označením A7Riii.

Podrobné technické porovnávanie nechám iným, ja sa sústredím na moje osobné dojmy a pocity. R-ko ma doslova šokovalo a to vo všetkých smeroch aj vďaka Zeissu. Možno s iným sklom (35mm je moje hlavné ohnisko) by to už šok nebol. S A7 sa vlastne tento model 7Riii nedá ani porovnať. Povedal by som, že neostal kameň na kameni a Sony dokázal taký malý zázrak, aspoň v mojich očiach. Áno, mal som dosť vysoké očakávania aj po rôznych testoch, z ktorých ma na Youtube najviac zaujal fotograf Jason Lanier. Dal mi do hlavy „chrobáka“ a dopadlo to ako dopadlo ? ? ? (výbavu ktorú som ladil doslova roky celú predávam a na ceste je už Sony).

Po krátkom testovaní som dospel ku prekvapivému rozhodnutiu a to, že práve Sony A7Riii je ten fotoaparát, ktorý nahradí moje dve telá D750, ktoré mi slúžili viac ako 2 roky a bol som s nimi nadmieru spokojný. Recenziu na NIKON D750 si môžete prečítať TU.

Tak prečo ich vlastne mením za úplne inú značku? Otázka je na mieste! Pocitovo som dostal z D750 100% a chcel som ísť ďalej. Zvažoval som aj D850, ale ten ma vôbec nenadchol a bol som rozhodnutý D750 „drať“ až do konca. Všetko je na koniec úplne inak. A7Riii som za 11 dní môjho testovania riadne potrápil a prvotné rozhodnutie som nezmenil, práve naopak. Chvíľu som zvažoval A9 vlajkovú loď a momentálne najrýchlejší CSC fotoaparát na svete. Viac ako 1000 eur rozdiel v cene a jeho rýchlosť by som na moje fotenie už nevedel využiť, jedine ak by som sa stal fotografom športu. A7iii, ktorý som mal v pláne, som zavrhol tiež, nakoľko má “horší” hľadáčik (nižšie rozlíšenie) a s tým by som mal možno problém (možno ako druhé telo kúpim neskôr práve tento model). Definitívne rozhodnutie je set, ktorý som si požičal a neľutujem ani jeden cent, ktorý som minul na to, aby som si tento fotoaparát mohol vyskúšať v dostatočne dlhom čase. Vrelo to odporúčam a tým nechcem robiť reklamu, len som vďačný za takúto možnosť, ktorú som nemal pri výbere doterajšej techniky, ktorú som vlastnil a vlastním.

2. časť

„Hodnotenie po 5 mesiacoch intenzívneho používa a 86000 nafotených záberov.“

Po niekoľkých mesiacoch intenzívneho používania som sa len uistil v tom, že moje rozhodnutie vymeniť celý systém bolo správne. Musím povedať, že A7Riii nerád požičiavam! Dôvod je, ale iný ako si myslíte 🙂 Ten kto vyskúša tento „pekelný stroj“  ho už nechce pustiť z rúk!!! Ani sa nečudujem, je to aj môj prípad. Bleskurýchle ostrenie na oko pri clone F1.4 a objekte v pohybe aj v slabom osvetlení je veľmi návykové, až priveľmi! Korekcia expozície priamo v hľadáčiku a jej účinok na výslednú fotografiu je to, čo som už dávno chcel. Až s príchodom bezzrkadloviek (s hľadáčikom) bolo možné túto užitočnú funkciu využiť bez obmedzenia. Crop x1.5 znamená, že z objektívu 35mm je jedným klikom 50mm. Samozrejme je to len výrez, ktorý však má až 18 megapixelov. Mať ale tento výrez ešte pred stlačením spúšte priamo v hľadáčiku je už iná „káva“, a bez dodatočného orezávania v PC. Zaostrovacie body skoro všade a bez obmedzenia sú pre mňa doslova splneným snom. Nastavil som si skoro všetky tlačidlá podľa toho ako som potreboval, rýchly prístup k najdôležitejším nastaveniam je úplná samozrejmosť. Osobne som sa obával, ale zároveň som bol pripravený na to, že bude potrebne mať viac batérií ako som mal na Nikon. V podstate je to naopak. Mal som dve telá D750 a spolu štyri baterky. Teraz fotím cca 98% na jedno hlavné telo a mám len 3 baterky. Osobný rekord (A7Riii) mám pri mojom štýle fotografovania (rýchle série) 2300 záberov na batériu, ktorá ostala ešte na 17% nabitá. Nikon bol na tom rovnako, čiže veľmi dôležitý bod pre Sony.
Možno si dáte otázku a čo hľadáčik? Ten je špičkový, všetky výhody oproti zrkadlu sú pre mňa už samozrejmosť. Nevidím dôvod sa ku zrkadlu vrátiť. Nezabúdajme, že A7Riii má jeden z najlepších hľadáčikov aké vôbec exitujú.

Aby to nebolo len o kladoch. Čo by som na skoro dokonalom foťáku vylepšil ja? Ocenil by som okamžité prepínanie hľadáčika a displeja, je to aj teraz rýchle, ale nie okamžité. Musel som dokúpiť 2ks 128GB a 2ks 64GB SD karty, 42 megapixelov je dosť a 32GB karty som musel meniť na môj vkus až príliš často.

Vývoj nezadržateľne napreduje, už teraz sme v štádiu, že nedokážeme využiť na 100% potenciál najnovších fotoaparátov v segmente profi, možno aj celkovo…

Galériu svadieb ktoré boli nafotené výlučne na SONY najdete na tomto odkaze:
https://fotosuchy.pixieset.com/ 

3. časť

„Hodnotenie po 12 mesiacoch intenzívneho používa a 133000 nafotených záberov.“

Rok zbehol ako voda a ja môžem urobiť stručné hodnotenie. Budem sa opakovať, že moje rozhodnutie vymeniť celý systém (Nikon) za Sony bolo správne. Všetko čo som uviedol v predošlých dieloch sa len potvrdilo. Dokonca som pokoril aj rekord D750ky 2500 záberov prekonalo Sony o viac ako 100 čo je až neuveriteľné. Jediné mínus oproti D750 sa vlastne stalo plusom pre Sony.
Čoraz viac používam pri fotení zadný displej čo bolo v takejto miere v minulosti nemožné, nakoľko fotografovanie cez Live View na D750 je výrazne pomalšie ako na A7Riii. Na pohybujúce sa objekty bolo ostrenie na Nikone doslova nepoužiteľné. Ostrenie na oko eye-focus je pre mňa už úplná samozrejmosť! 🙂 🙂 🙂
Potvrdila sa mi aj jedna veľmi dôležitá skutočnosť. Ak chce fotograf dostať z fotoaparátu Sony a7Riii (aj modely ako A9, A7iii, A6500…) maximum, je správne nastavenie doslova nekonečného menu rozhodujúcim faktorom. Veľa fotografov vie presne o čom píšem. Správnou kombináciu sa dá dosiahnuť to, že fotoaparát fotí “sám”. Nesprávnym nastavením aj špičkový fotoaparát môže produkovať podpriemerné fotografie. Nezabúdajme ale na jednu vec, fotografie nerobí fotoaparát ale FOTOGRAF

4. časť

„Hodnotenie po 18 mesiacoch intenzívneho používa a 220000 nafotených záberov.“

Ubehlo ďalších 6 mesiacov a pribudlo 87 000 záberov a výsledné číslo je už celkom zaujímavé. Preco? Väčšina fotoaparátov má mechanickú uzávierku testovanú na 150 000 a top modely na 300 000 (zrkadlovky ako Nikon D5). Podľa mojich informácii má len Sony v najvyšších modeloch ako je aj A7Riii testovanú mechanickú uzávierku na 500 000 čo je naozaj úctyhodné číslo. Pre ilustráciu na Nikone D700 vydržala uzávierka 220 000, na jednom tele D750 bolo čislo len 130 000 a na druhom sa preventívne menila uzávierka pri 190 000. Určite mám lepši pocit ak sa uzávierka ešte nedostala ani na 50% svojej predpokladanej životnosti, ako keď fotografujem a čakám kedy prestane uzávierka fungovať. Z časti by som mohol používať elektronickú a šetriť mechanickú, ale mám rád keď počujem uzávierku a viem že fotím 🙂 🙂 🙂
Sony slúži aj po 18 mesiacoch bez problémov, nemám dôvod ho meniť ani za nový model A7Riv. R 4 má už rozlíšenie cez 60 megapixelov čo je naozaj veľa a osobne by som nevyužil toľko megapixelov. Lepši hľadáčik a hlavne REAL-TIME TRACKING ten by som prirovnal ku AF-C 3D (Nikon). Toto nastavenie som využíval na Nikonoch a fungovalo výborne. Sony ale posunul toto ostrenie ešte na vyšší level. Bol by som veľmi rád, ak by nový firmware obsahoval aj na R 3 možnosť využitia real-time trackingu.

5. časť - ZÁVER S POKRAČOVANÍM

„Hodnotenie po 59 mesiacoch intenzívneho používa a 560 000 nafotených záberov.“

Po necelých 5 rokoch (bez jedného mesiaca) intenzívneho používania prišiel čas na výmenu. Dôvod pre výmenu nebola nefunkčnosť fotoaparátu. Nakoľko sa intenzívne venujem aj lektorovaniu ( potrebujem držak krok s dobou) a stalé viac video tvorbe, potreboval som A7R3 vymeniť za novsí model hlavne kôli videu. Aj keď ani A7r3 nie je zlá profi kamera, naopak. Rozhodnutie po dôkladnom výbere padlo opäť na SONY a to na konkrétne na model A7iv. Moju recenziu na A7iv v porovnaní s A7r3 a A7iii nájdete čoskoro na tomto webe 🙂