Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia SONY a7cII

Prvú generáciu Sony a7cll som mal možnosť testovať v roku 2021 len pár mesiacov po jeho uvedení na trh. V recenzii sa nevyhnem aj čiastočnému porovnaniu a7c vs. a7cII vs. a7iv.

Recenzie a7c a a7iv nájdete na:

https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a7c/
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a7iv/

Čo nové a aké vylepšenia priniesla druhá generácia najmenšej full frame bezzrkadlovky s hľadáčikom a stabilizovaným čipom?
Vylepšení, a to zásadných, je niekoľko. Či už v rámci ergonómie, ovládania, ale najviac výrazných zmien a noviniek pribudlo „pod kapotou“.

1. zmeny na tele fotoaparátu

Na Sony a7iv (používam od 3/2023) som si veľmi obľúbil prepínač režimov foto, video a S&G pod hlavným kruhovým voličom. Nakoľko som hybridný tvorca, toto vylepšenie ktoré nájdete aj na tele a7cII ma veľmi potešilo a už to beriem ako samozrejmosť. Využívam možnosť uloženia nastavení. Tri nastavenia (interne) boli pre mňa už nedostačujúce. Získal som ďalšie 3 nastavenia. Prepnutím z foto do video režimu a naopak sa môže úplne zmeniť nastavenie všetkých ovládacích prvkov vrátane FN menu. Sony a7cII nemá joystick, čo do určitej miery môže znížiť komfort ovládania. Používam ho na pohyb ostriaceho bodu a pohyb v menu. Na a7cII musím posúvať ostriaci bod šípkami v rámci spodného kruhového voliča, čo je oveľa pomalšie. Druhá možnosť je výber miesta ostrenia dotykom, čo osobne neobľubujem.

Musím oceniť výrazné zväčšenie hľadáčika na a7cII oproti a7c skoro na úroveň a7vi, ale stále pri nižšom rozlíšení a7iv vs. a7cII vs. a7c (3.69 mil. vs. 2.36 mil. vs. 2.36 mil., zväčšenie 0.78x vs. 0.70x vs. 0.59x). Hľadáčik na A7c je dokonca menší ako na Sony A6400.

Grip fotoaparátu sa čiastočne zväčšil, zmenila sa povrchová štruktúra materiálu. Na prednom gripe pribudol predný roler. Tiež to veľmi oceňujem, nakoľko ho používam na zmenu clony pokiaľ nemám objektív s clonovým prstencom. Ovládač korekcie expozície je programovateľný, napriek tomu ho používam práve na korekciu expozície v režime A. Neponúka možnosť zamknutia ako na a7iv.

Na tele pribudlo jedno programovateľné užívateľské tlačidlo C1 (bolo len jedno C) hneď vedľa tlačidla menu. Displej má iný pomer strán oproti a7c a jemne vyššie rozlíšenie. Nezmenil sa počet slotov na pamäťovú kartu. Ostal jeden a podporuje UHS-II. Tu by som privítal možnosť druhého slotu, aspoň na micro SD kartu, ako to má Canon R8.

2. zmeny v tele fotoaparátu

Najvýraznejšie zmeny pre foto režim a tiež video režim sú zvýšenie rozlíšenia z 24 megapixelov na 33 megapixelov. V tele nájdete rovnaký čip ako má Sony a7iv ale s novším hardverom a softvérom. Účinok stabilizácie sa zvýšil papierovo len o 2EV, z 5 EV na 7EV. V praxi je toto zlepšenie podstatne výraznejšie, k tomu sa vrátim ešte neskôr. Ďalší výrazný skok je v automatickom ostrení, hlavne rýchlosti. Určite nemôžem zabudnúť na nové menu. V režime video pribudla zaujímavá možnosť nahrania užívateľských LUT profilov. Výrazná zmena vo video režime je možnosť záznamu videa 4K až 60p (ale na crope x1.5) a záznam 4:2:2 pri 10 bitovej hĺbke. Pribudla aj aktívna stabilizácia tak ako má a7iv. Parametre videa sú veľmi podobné ako u a7iv a je tu navyše možnosť  zobrazenia LUT a auto framing je zaujímavý hlavne pre vlogerov. V menu nájdete aj zaujímavú funkciu FOCUS MAP.

3. fotoaparát v praxi

Počas fotografovania som výrazne ocenil zväčšenie hľadáčika (oproti a7c) a prepínač foto a video režimu, nové menu, výrazne lepší AF aj vo videu a celkovo vylepšené video a nové parametre. Zladil som môj hlavný fotoaparát a vymenil som a7c za model a7cII. Ten je vo všetkých parametroch lepší pri zachovaní kompaktných rozmerov. Asi najviac ma prekvapil účinok stabilizácie vo foto režime. S fotoaparátom (pri patričnej snahe bez opory) dokážem udržať aj 5/5 záberov pri expozičnom čase 2 sekundy! S a7iv len cca 1/8 sekundy. Nutnosť použitia statívu sa tak pre mňa posunula len na fotenie nočnej oblohy, kde expozičný čas je väčšinou na hodnote 8-10 sekúnd.

V rámci testu som mal možnosť vyskúšať dva zaujímavé cestovateľské vysoko svetelné zoomy. Konkrétne z modelovej rady G a to, Sony 16-25mm 2.8 G a Sony 24-50mm 2.8 G.
Oba objektívy sú na prvý pohľad na nerozoznanie. Objektív 24-50mm sa viac vysúva. Zaujímavé je to, že po vysunutí je dostupné ohnisko 24mm a v zasunutom stave 50mm, pri 16-25 je to rovnako, vysunutá pozícia znamená širšie ohnisko. Na oboch objektívoch nájdete aj clonový prstenec, ten vysoko oceňujem. Oba objektívy ladia s telom A7cII a držanie je pohodlné. Pre dokonalé zladenie je potrebné siahnuť po ešte menších a ľahších objektívoch. Odporúčam napr. Sony 17mm F4, Sony 40mm F2.5, Sony 50mm F2.5. Ostrenie na širokouhlom konci oboch objektívov tj. 16mm a 24m je okamžité. Na ohnisku 50mm je citeľné spomalenie, ale ostrenie stále dostatočne rýchle. Oba objektívy sú počas ostrenia skoro bezhlučné a bez vibrácií. Ostrosť oboch objektívov je vynikajúca už od F2.8 a vykreslenie lúčov pri maximálnom priclonení je ukážkové.
Počas testu som pozoroval výrazné súdkovité skreslenie hlavne na 16mm (16-25mm) a menej výrazné na 24mm (24-50mm). Odporúčam zapnúť automatickú korekciu chýb objektívu, tá funguje dokonalo ale nie pri fotení do RAWu. Oba objektívy odporúčam hlavne na cestovanie, reportáž, nestratia sa ani na svadbe. V prípade, že Vám bude stačiť svetelnosť len 2.8 a menší rozsah ohnísk v rámci jedného objektívu. Rozsah oboch objektívov je možne zvýšiť na 16-37mm a 24-75mm požitím cropu (PAS-C S35 Shooting). Je potrebný počítač s nižším rozlíšením a to 14 megapixelov. Napriek tomu aj zo 14 megapixelov je možné vytlačiť výstavné fotografie s dĺžkou strany aj 1 meter!!!

4. krátke zhrnutie

Sony a7cII je vynikajúci full frame v kompaktnom tele s vynikajúcou stabilizáciou.  Jeho plný potenciál využijú hlavne hybridní tvorcovia, nakoľko výkon vo videu je porovnateľný s výkonom počas fotenia. Ak hľadáte fotoaparát na denné nosenie, alebo ako druhé telo pre svadobného fotografa napr. ku telu a7iv, tak a7cII je vynikajúca voľba. Verím, že budete spokojní ako ja…

Za zapožičanie fotoaparátu ďakujem spoločnosti Bison & Rose

Prajem hlavne veľa zábavy počas fotenia

Marek

čerešne
staré domy
kotolná veža
dvere, prádlo, okná, starý dom
kostol
starý dom