Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia SONY A6700

Počas dvojtýždňovej dovolenky v Taliansku som používal SONY A6700 vrátane troch objektívov SONY 15mm 1.4G, SONY 50mm 2.5G a cez redukciu manuálny ZEISS 135mm F3.5.

Ako sa mi s fotoaparátom fotilo? Vynikajúco a verím, že fotografie v ukážkovej galérii to potvrdzujú. Ako dlhoročný užívateľ bezzrkadloviek Sony (od 3/2018) som sa cítil doslova ako ryba vo vode. S fotoaparátom som nafotil viac ako 6500 záberov.

GALÉRIA – TALIANSKO 2024

V tejto užívateľskej recenzii sa podrobnejšie pozrieme na telo a ovládanie, obrazový výstup a v ďalšej časti sa budem venovať objektívom SONY.

Recenzie A6400 a A6500 nájdete na:

https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a6400/
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a6500/

1. telo a ovládanie

Telo fotoaparátu sa veľmi dobre drží, grip je dostatočne veľký a hlboký (pre bežnú ruku). Dokonca je kúsok väčší (hlbší) ako na tele SONY A7CII (recenzia) čo ma prekvapilo. Celkovo je veľkosť oboch tiel veľmi podobná vrátane ovládania. Fotoaparát využíva ako zdroj energie veľkú NP-FZ100 a je to citeľná zmena oproti batérii NP-FW50, ktorú používajú staršie hlavne APS-C bezzrkadlovky SONY. Na dovolenke som mal dve batérie a power banku, cez ktorú som batérie dobíjal priamo v tele fotoaparátu. Použil som SD kartu Sandisk extreme pro 256GB. Ovládanie fotoaparátu je pohodlné (aj dotykové), stačí si len podľa potrieb a preferencií všetko nastaviť. Fotoaparát má samostatný prepínač režimov foto&video, ako hybridný tvorca to vysoko oceňujem. Prepnutie do video režimu nemôže byť už rýchlejšie (kruhový prepínač je priamo pod hlavným voličom režimov, ten je zapustený v tele). Pre každý mód sú prístupné 3 interné pamäte (memory) pre uloženie nastavenia. Presne takýmto spôsobom som fotografoval a fotografujem už dlhé roky, ešte z čias keď som používal Nikon D750 (2015).

Fotoaparát vždy nastavím vrátane ovládacích prvkov a FN menu a uložím to celé do pamäte. FN (čiže rýchle menu používam často) mám tam funkcie, ktoré nemám vyvedené na ovládacích prvkoch C1, C2, C3 atď. Prispôsobenie fotoaparátu by nemalo nikoho obmedzovať. Som zvyknutý na používanie joistiku (A7RIII, A7iv). Po pár dňoch fotenia mi už vôbec nechýbal. Hľadáčik je dostatočne veľký na pohodlnú prácu, displej je samozrejme výklopný a otočný. Na fotoaparát odporúčam hlavne malé objektívy. Potom nebudete ani vedieť, že máte fotoaparát pri sebe. Na cestovanie a denné nosenie je to veľmi dôležitý fakt.

2. obrazový výstup

Pokiaľ chcete aj z fotoaparátu dostať maximum a z fotoaparátov celkovo, je potrebné fotografovať do raw (ARW) formátu s nutnosťou ďalšieho spracovania fotografií (vyvolanie). Presne to som urobil aj ja, počas testovania som fotil výlučne do RAW formátu, nakoľko A6700 nemá druhý slot na SD kartu. Ak by mal, fotografoval by som RAW+JPG a do druhého slotu by som ukladal zálohu v podobe JPG. Všetky fotografie v galérii TALIANSKO 2024 som vyvolal v programe Adobe Lightroom CLASSIC, ktorý používam už od roku 2010 a som nadmieru spokojný. Fotoaparát by nemal nikoho zásadne obmedzovať, či počas fotenia alebo kamerovania, či už úrovňou šumu, dynamickým rozsahom atď. Stabilizácia čipu funguje výborne, nie je ale možné udržať expozičný čas 2 sekundy ako s A7CII. ISO odporúčam používať do 6400. A6700 je hlavne hybridný fotoaparát, minimálne výkon vo videu je rovnaký ako vo foto režime. Fotoaparát uspokojí aj náročných tvorcov video obsahu, ponúka množstvo možností nastavenia, špičkový 4K 50p výstup, S-log3, auto framing atď. Fotoaparát vrelo odporúčam ako B kameru, alebo ako záložný fotoaparát pre svadobného fotografa alebo kameramana. A6700 má rovnaký čip ako FX30 určený hlavne na video (CINE). A6700 neponúka aktívne chladenie, ale má mechanickú uzávierku a hľadáčik.

3. SONY 15mm 1.4 G a SONY 50mm 2.5 G

Počas fotenia som používal na viac ako 80 % záberov objektív 50mm. Objektív má po prepočte na APS-C ohniskovú vzdialenosť 75mm. Jeho veľkosť a váha sú priam ideálne na telo A6700. Celok je vyvážený. Táto kombinácia je vhodná hlavne na fotografovanie portrétov, mne sa výborne fotila aj architektúra a hlavne street. Svetelnosť objektívu by mohla byť F1.8, ale len pri zachovaní veľkosti a váhy. Objektív ponúka clonový prstenec, je to veľmi praktická vec. Tento objektív je prioritne určený pre full-frame telá. Ostrosť už na clone F2.5, prenos kontrastu a celkový výkon objektívu je na vynikajúcej úrovni, tak ako aj nehlučné a veľmi rýchle ostrenie. Celý čas som na objektíve mal nasadený cinematický black mist filter 1⁄4 na zmäkčenie svetla. Tento objektív odporúčam hlavne na FF telo ako je A7cII, ako základný objektív.

O niečo väčší širokouhlý objektív SONY 15mm 1.4 G s uhlom záberu v prepočte na FF 22,5mm ponúka vysokú svetelnosť F1.4, v rámci ktorej je možné stále pracovať s malou hĺbkou ostrosti. Objektív je citeľne väčší ako 50ka, stále je jeho veľkosť vhodná na malé telo A6700. Tento objektív je určený len pre APS-C snímač. Ostrosť už na F1.4 je vynikajúca tak ako prenos kontrastu a farieb. Objektív je tichý a ostrenie je rýchle. Na tele nájdete aj clonový prstenec. Objektív má súdkovité skreslenie, preto odporúčam používať aickú korekciu vád v Adobe Lightroom CLASSIC a potom tento problém úplne zmizne. V prípade, že fotografujete priamo do JPG odporúčam zapnúť aickú opravu chýb v menu fotoaparátu. Tento objektív je vynikajúci na cestovanie, street, krajinu, prípadne astro fotografiu a architektúru. V kombinácii s 50mm (75mm APS-C) získate dva rôzne uhly záberu a dostatočný rozdiel v uhle zabezpečí potrebnú pestrosť záberov. Oba objektívy výborne spolupracujú s fotoaparátom v režime videa.

4. krátke zhrnutie

Sony A6700 je vynikajúci APS-C fotoaparát s hľadáčikom a stabilizovaným čipom určený nielen pre amatérske využitie. Jeho plný potenciál využijú hlavne hybridní tvorcovia, nakoľko výkon vo videu je porovnateľný s výkonom vo foto režime. Ak hľadáte fotoaparát na denné nosenie, alebo ako druhé telo pre svadobného fotografa napr. ku telu a7iv, tak A6700 je vynikajúca voľba.

Za zapožičanie fotoaparátu ďakujem spoločnosti Bison & Rose

Prajem hlavne veľa zábavy počas fotenia

Marek