Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia Sony A6400 amatérska digitálna bezzrkadlovka CELÝ ČLÁNOK

Recenzia SONY A6400

Ako je už u mňa zvykom, nebudem sa v tejto recenzii venovať podrobnému popisu technických parametrov (tie nájdete v návode), ale výlučne mojim osobným skúsenostiam, ktoré som získal počas doterajšieho používania fotoaparátu. A6400 má veľa spoločného s modelom A6500, ktorý vlastním.

Recenziu si môžete prečítať na tomto linku:
https://www.fotenienasbavi.sk/recenzia-sony-a6500/

V čom sa A6400 odlišuje od modelu A6500? Dva najzásadnejšie rozdiely sú:

  1. A6400 nemá IBIS, čiže stabilizovaný snímač (predchodca A6400 tj. model A6300 tiež nemá stabilizovaný snímač). Stabilizovaný snímač je neoceniteľnou pomôckou pri nahrávaní videa v prípade, že objektív nie je stabilizovaný. Základný setový objektív, ktorý sa predáva spolu s telom – s praktickým rozsahom zoomu 16-50mm a pancake prevedením, ponúka stabilizáciu označenú ako OSS. Žiaľ nevyniká svetelnosťou, nakoľko hodnoty F3.5 – 5.6 nie sú ničím výnimočné (standardné pre setové zoom objektívy). Napriek nízkej svetelnosti však odporúčam kúpiť tento objektív vo zvýhodnenom sete. Pri bežnom fotení v prípade dostatku svetla a miernom priclonenení o 1-2 EV, Vás objektív nesklame. Oceníte jeho malé rozmery hlavne počas cestovania. Objektív má polovičnú veľkosť v prepravnej pozícii. Ako druhý objektív odporúčam vysoko svetelné pevné sklo so svetelnosťou minimálne F2.0, napríklad Sigmu 30mm 1.4 DC DG, ktorá má skvelý pomer cena/výkon. Svetelnosť F1.4 Vám zaručí fotografie, ktoré so setovým objektívom nie je možné urobiť. Sigma však nie je stabilizovaná.
  2. A6400 má výrazne vylepšený AF a hlavne funkciu REAL-TIME TRACKING (vylepšené sledovanie objektu v celej ploche snímača tak, ako najvyšší profi model Sony A9 a A9ii). Model A6400 bol prvý model s týmto ostrením. Na základe vlastných skúseností, aj v porovnaní s modelom Sony A7Riii musím skonštatovať, že ide o jedno z najlepších ostrení v rámci všetkých digitálnych fotoaparátov aj v porovnaní s PRO modelmi. REAL-TIME TRACKING a jeho rýchlosť posúva hranice opäť ďalej. Fotografovanie športu, detí v pohybe už nebude problém…

Ďalšie menej podstatné vylepšenia oproti A6500 a zároveň A6300 sú:

– rýchlejší štart
– displej sa dá vyklopiť o 180 stupňov
– vylepšený zadný displej
– vylepšený Eye AF (ostrenie na oko)
– video bez časového limitu
– pridanie niekoľkých nových nastavení

Čo by mohlo byť však lepšie, a čo mi chýba?

V prípade profesionálneho fotenia svadieb je pre mňa nevyhnutnosťou slot na 2 karty u “hlavného” fotoaparátu. A6400 má len jeden slot, rovnako aj celá rada A6xxx. Napriek tomu ho však budem používať ako záložný fotoaparát. Výdrž batérie nie je zlá, ale v porovnaní s batériou, ktorá je použitá v modeloch A6600, A7iii, A7Riii, A7Riv, A9 a A9ii je citeľne slabšia (približne polovičná kapacita a výdrž). Model A6600, nástupca A6500 má už rovnakú batériu ako A7iii, A7Riii, A7RiV, A9 a A9ii. Model A6400 vlastním zatiaľ krátko na to, aby som ho mohol podrobne zhodnotiť  – ako fotoaparát A7Riii, na ktorom mám už nafotených viac ako 250 000 záberov (za 19 mesiacov). Na ďalšie hodnotenie budeme musieť nejaký čas ešte počkať. Recenzie na SONY A7Riii si môžete prečítať na tomto odkaze: http://kurzy-foto.sk/index.php/recenzie/190-sony-a7riii-diel-2-pokracovanie

Krátke zhrnutie:

A6400 je fotoaparát s vynikajúcim ostrením, ktoré mu môže závidieť drvivá väčšina iných modelov, dokonca aj značiek. Pokiaľ tento potenciál budete vedieť využiť, tak budete veľmi spokojní. Pri správnom nastavení fotografuje A6400-ka takmer sama!

Nastavujeme SONY A6400 na maximumhttps://www.fotenienasbavi.sk/nastavujeme-sony-a6400-na-maximum/