Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Recenzia FUJIFILM x100VI

Najnovší model rady x100 je v poradí už šiesta generácia (predstavený 2/2024) veľmi obľúbeného modelu od Fujifilmu. Fotoaparát doslova vyrástol do krásy. Vysvetlím to podrobnejšie.

Prvý model bol predstavený už v roku 2010 a v roku 2022 sa vďaka sociálnym sieťam stal tento fotoaparát veľmi populárnym. Telo x100VI narástlo do hrúbky o 2mm.
Nakoľko som mal počas testu aj predchádzajúcu generáciu x100V, mohol som fyzicky porovnať, či sa to prejavilo. Najnovší model sa kúsok lepšie drží. Vďaka nárastu hrúbky sa čiastočne zvýraznil grip. Na prvý pohľad sa oba fotoaparáty na nerozoznanie. Len skúsené oko nájde niekoľko rozdielov na prednej časti, zadnej a tiež spodnej. Pre mňa najzásadnejšia zmena na tele je práve zmena hrúbky a s tým spojené lepšie držanie. Napriek tomu odporúčam dokúpiť kovovú opierku na palec, ktorá sa zasúva do sánok blesku a výrazne zlepši držanie tela.

Čo nové priniesol najnovší model z technického hľadiska?

Som veľmi rád, že Fujifilm sa v rade x100 stále drží jeho podstaty a zmeny sú výrazné hlavne „pod kapotou“. Z môjho pohľadu najzásadnejšie vylepšenia zhrniem do jednej vety a ďalej sa im budem venovať podrobnejšie. Fotoaparát som testoval počas jedného týždňa a fotil som hlavne street. Čo sa zmenilo a pribudlo? Pribudla stabilizácia čipu, zvýšilo sa rozlíšenie snímača na 40 megapixelov. Pribudol nový procesor na spracovanie obrazu a s tým prepojené lepšie aické ostrenie. Zlepšili sa parametre videa, skrátil sa najkratší expozičný čas na 1/180000s!!! pribudol nový obrazový profil REALA ACE a možnosť fotografovania do obrazového formátu HEIF.

Zásadné vylepšenia

1. Stabilizácia čipu

Model x100VI, ktorý je už šiestym v poradí, ale ako prvý získal stabilizáciu čipu. Tá funguje výborne, či už vo videu, kde je z môjho pohľadu nenahraditeľná a rovnako dobre, povedal by som ešte lepšie funguje počas fotografovania. Bežne som udržal 4/5 záberov pri expozičnom čase 1 sekunda!!!
Rovnaký test som urobil aj s mojim hlavným fotoaparátom Sony a7iv (rovnaké ohnisko) a tento výsledok som nedosiahol. S najnovším modelom Sony a7cII som udržal dokonca expozičný čas 2 sekundy!

2. Nový snímač a obrazový procesor

V tele x100VI nájdete najnovší 40 megapixelový obrazový APS-C snímač a tiež procesor piatej generácie (X-Processor 5) rovnako ako vo vlajkovej lodi Fujifilm X-H2. Snímač ma vynikajúci dynamický rozsah, povedal by som na úrovni najlepších FF snímačov, alebo sa k nim veľmi približuje. Výhoda vysokého rozlíšenia je v možnosti orezávania (crop) či už v post produkcii, alebo priamo vo fotoaparáte. Môžete nastaviť crop na 50mm (rozlíšenie 20 megapixelov), alebo až 70mm (rozlíšenie 10 megapixelov). Spolu s objektívom 23mm f2 II. už druhej generácie je výsledok vynikajúci. Už pri clone F2 je ostrosť vynikajúca, tak ako prenos kontrastu a detailov. Po miernom priclonení na cca F5 je to už priam dokonalé. Na neostrosť spôsobenú objektívom sa sťažovať nebudete. Objektív je v určitých prípadoch až moc ostri. Objektív zároveň vynikajúco zvláda vysoké rozlíšenie nového snímača, ktoré sa zvýšilo z 26 megapixelov (x100V) až na 40 megapixelov.

3. Vylepšený AF

Najviac ma zaujímal tracking (ten používam na 99%) samozrejme v režime AF-C. Funguje skoro tak dobre, ako na Sony a7iv. Skvelé výsledky som dosiahol aj vo video režime. Možnosti nastavenia AF sú rozsiahle. Pribudlo niekoľko nových nastavení, nové zóny ostrenia. Automatické ostrenie nemalo obmedzovať už skoro nikoho. Samozrejme je tu ešte priestor na zlepšenie. Ocenil by som, keby bol objektív počas ostrenia úplne nehlučný. Vlastnil som aj prvú generáciu X100. Tam režim AF-C síce bol, ale úplne nepoužiteľný. Napriek tomu sa s fotoaparátom dalo plnohodnotne fotiť. V mojich fotografických začiatok som ostril len ručne, nakoľko môj fotoaparát nedisponoval AF (rok 1986).

4. Vylepšené video

Vďaka vysoko účinnej stabilizácii snímača sa Fujifilm x100VI presunul do kategórie špičkových vreckových kamier. Parametre a nastavenia videa uspokoja aj náročných video tvorcov. Vďaka filmovým profilom (simulácie filmu) môžete získať filmový look videa bez akejkoľvek dodatočnej farebnej úpravy.5. Nový obrazový profil
Reala ace je najnovší farebný profil a určite si nájde svojich priaznivcov. Samozrejme každý profil si môžete upraviť tak, ako to nie je možné u iných značiek. V tomto je značka FUJIFILM špecifická. Ak hľadáte výkonný fotoaparát, z ktorého “lezú“ hotové fotky, tak aj Fujifilm x100VI je horúci kandidát.

 

Krátke zhrnutie:
Pokiaľ hľadáte štýlový fotoaparát s vysokým výkonom aj na video. Vyhovuje Vám ohnisko 23mm (ekv.35) a „stačí“ vysoká svetelnosť F2. Ste ochotný investovať 1800 eur, budete veľmi spokojný. Potom budete mať už len jediný „problém“. Ktorú farbu si vybrať?
Za požičanie fotoaparátu ďakujem FUJIFILM Europe GmbH.

Prajem dobré svetlo

 

Text: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý