Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

PROFESIONÁL VYBERÁ VYSOKO SVETELNÝ OBJEKTÍV

Odporúčam každému fotografovi na základe mojich dlhoročných skúseností vlastniť a hlavne používať vysoko svetelný objektív. Na začiatok určite postačuje svetelnosť F1.8 pre náročnejších rovno F1.4 dokonca F1.2 čo môže byť už finančne náročná investícia oproti F1.8

Prečo ale používať takýto objektív, aké sú jeho výhody a nevýhody? Odpoveď nie je vôbec jednoduchá. Začnem tým, že takýmto objektívom sa dostane na čip podstatne viac svetla čo je najdôležitejšie. Bežným setovým objektívom (pre snímač veľkosti APS-C) s rozsahom zoomu 18-55mm a hlavne s nízkou svetelnosťou F3.5-5.6 v lepšom prípade F2.8 sa na čip dostane podstatne menej svetla.

Viac svetla znamená väčšinou nižšie ISO a kratší expozičný čas, alebo oboje a v neposlednom rade malú hĺbku ostrosti čiže „3D efekt“ pre Vaše fotografie. Dvojrozmerné fotografie pri správnom použití okamžite dostanú tretí rozmer a všetko čo odfotíte bude vyzerať tak ako na vlastné oči neuvidíme bez potreby softvérových manipulácii.

Vaše fotografie budú zaručene vyzerať inak, ako keď budete používať základný setový objektív. Ten je síce praktický a univerzálny, čo je jeho najväčšia výhoda, a zároveň aj nevýhoda. S pevným „sklom“ budete musieť zoomovať nohami, ale bude to stáť za tú námahu.

Ak by niekto aj túžil mať zoom 1.4 čo je už špičková svetelnosť, tak ten, žiaľ, takýto objektív nikde nenájde lebo sa nevyrába. Jedna z mála výnimiek je Sigma ART 18-35mm F1.8 v celom rozsahu, tá je ale ťažká, veľká a nie je vôbec lacná. Čiže je to objektív 4v1 18+24+27+35mm čo sú bežné ohniská pre pevné objektívy. Fotografie zaznamenané pevným objektívom sú väčšinou kontrastnejšie, majú krajšie farby a fotoaparát môže byť nastavený rovnako. V pevnom skle je iná optická sústava a hlavne menej pohyblivých častí oproti zoomu.

Aké ohnisko teda zvoliť?
Také, ktoré sa najviac hodí na fotografický žáner, ktorý sa s ním bude najčastejšie  fotografovať. Pozrime sa na jednotlivé ohniská a na ich použitie v prípade, ak fotíte na APS-C snímač.

16mm – ohnisko je vhodné hlavne na fotografovanie krajiny, nočnej oblohy, ale uplatnenie nájde aj v svadobnej fotografii, športovej, reportážnej fotografii a tiež na fotografovanie architektúry. Proste všade tam, kde je potrebný širokouhlý záber bez výrazného skreslenia, ktoré by bolo pri objektíve 10mm a dokonca aj širšom. Toto ohnisko nie je veľmi vhodné na klasický portrét, ale ako cestovateľské ohnisko je to práve naopak. Na základe vlastných testov odporúčam Sigmu 16mm 1.4 DC DG, je to špičkový objektív s výborným pomerom cena/výkon.

24mm – ohnisko je vhodné hlavne na fotografovanie reportáže a dokumentu, perfektne sa hodí aj na fotografovanie panorámy a tiež krajiny. Bežne ho používam na fotenie svadobných portrétov a celej svadby. Tiež aj na fotenie rodín, rande atď. Ak by som si mal osobne vybrať jediné pevné ohnisko a jediný objektív bola by to práve 24ka 1.4 to, myslím, hovorí za všetko.

30mm – ohnisko je vhodné na fotografovanie rôznych žánrov, asi najviac na portrét, ale aj reportáž. Svoje miesto si nájde aj na fotenie produktov. Fotenie detí a rodinnú fotografiu aj s využitím v ateliéri a pri fotení športu. Tiež ho využijete, ak nepotrebujete veľmi široký uhol záberu a naopak, vysoké priblíženie.

35mm – ohnisko je svojim využitím veľmi podobné ohnisku 30mm. Je to základné pevné ohnisko, ktoré sa bežne využívalo, keď zoom objektívy neboli dostupné. Čiže to bol setový objektív, ale so svetelnosťou F1.8!!!

Môj tip na záver. Ako nájsť to najvhodnejšie ohnisko pre Vás? V prípade, že vlastníte zoom objektív, stačí si lepšie všímať ako ho máte najčastejšie nazoomovaný a odpoveď príde sama.