Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Ako sa fotí s polarizačným filtrom

Používať alebo nepoužívať filtre? V tomto článku “Ako sa fotí s polarizačným filtrom” sa budem venovať jednému zo základných filtrov. Kedy a ako ho používať. A či je to vôbec potrebné?

Polarizačný filter môže mať výrazný vplyv na fotografiu, a to z viacerých dôvodov. Filter sa používa najčastejšie na zvýraznenie sýtosti farieb, stmavenie oblohy a v neposlednom rade na odstránenie nežiadúcich odleskov. Cirkulárny Polarizačný filter (C-PL) je zložený z dvoch filtrov. Predný filter (člen) je možné otáčať dookola a takto meniť intenzitu filtrácie určitých vlnových dlžok svetla.

Ako sa fotí s polarizačným filtrom?

Účinok filtra ovplyvňuje aj smer fotenia, nie len samotné natočenie filtra. Najvýraznejší účinok dosiahnete, ak máte slnko, t. j. zdroj svetla, 90° od smeru fotografovania, teda z boku. Nie vždy je potrebné dosiahnuť maximálny účinok. Odporúčam otočiť filtrom pri finálnej kompozícii aspoň 2 razy dookola a sledovať zmeny. Následne prestať až pri dosiahnutí požadovanej úrovne. V určitých prípadoch nebude pozorovateľný žiaden efekt. Skúste sa otočiť o 90 stupnov doprava a zopakujte postup. Vždy sledujte zmeny. Potom sa otočte o 90 stupňov ešte 2 razy, až sa vrátite do východzej pozície.

Ako používať polarizačným filtrer?

Filter neodporúčam používať na ultra širokouhlých objektívoch. Z dôvodu širokého uhla záberu nebude účinok filtra konzistentný. Bude to pozorovateľné hlavne na oblohe, tak ako je vidno na prvej fotografii. Časť oblohy (pravá a ľavá strana na danom zábere) sú jemne svetlejšie ako stredová časť. S filtrom je možné aj úplne eliminovať odlesky na vode, tak ako na ukážkovej fotografii. Na kameni sa stratil odlesk v ľavej strednej časti pod konárom.
Polarizačný filter je tmavší, fotograf takto stráca časť svetla. Čiastočne je možné simulovať použitie polarizačného filtra softvérovo, hlavne sýtosť farieb. Efekt však nebude rovnaký ako pri použití fyzického filtra priamo na mieste fotenia.

Filter sa používa najčastejšie pri fotografiovaní krajiny a makro fotografii. Nájde svoje uplatnenie aj pri produktovej fotografii a portréte.

V ľavom stĺpci nájdete fotografie s polarizačným filtrom vždy na maximállnej úrovni. Vpravo fotografie bez použitia filtra.