Kurzy fotografovania vedené profesionálnym fotografom | Online kurzy fotenia | Fotografické kurzy pre začiatočníkov aj pokročilých | Fotenie nás baví

Kurzy fotografie pre maklérov, Kurzy zrkadlovky a bezzrkadlovky, Fotenie prírody, architektúry, detí, ...

Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania cez internet

Fotokurzy v malých skupinách a Online Fotokurzy - profesionálne kurzy fotografovania

Potrebujete nový, alebo lepší fotoaparát?

Radosť z nového fotoaparátu je pekná, ale väčšinou trvá až príliš krátko. Stačí urobiť niekoľko záberov a fotograf rýchlo zistí, že fotografie z nového fotoaparátu nevyzerajú lepšie ako z mobilu, dokonca horšie. Skúsený fotograf, nemusí to byť hneď profesionál, sa na to bude celé pozerať inak. Vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam. Tento článok píšem hlavne pre bežných užívateľov a chcem ich hlavne usmerniť.

Prečo je to tak?

Aplikácie v mobiloch sú nastavené tak, aby fotografie vyzerali čo najkrajšie (na malom displeji mobilu, kde väčšinou aj skončia bez tlače na papier) a zároveň fotograf nemusí nič vedieť (aj keď to nie je úplne do bodky pravda, každá fotografia má kompozíciu). Sýte farby, pekná obloha, „rozmazané pozadie“ pri portréte atď. všetko vďaka pokročilej technológii, ktorá je v mobiloch už bežne dostupná. Väčšine bežných užívateľov (môj odhad 98%) to bude stačiť. Táto väčšina sa hlavne nechce vzdelávať a tam to cele končí, lebo im výsledok stačí a nemajú dôvod a motiváciu. Je to každého osobné rozhodnutie a to samozrejme akceptujem.

Zvyšok si kúpi, alebo ma fotoaparát a chce sa posunúť ďalej. V tomto momente prichádza zlom a rozdelím fotografov na dve skupiny.

Prvá skupina, ktorá už fotoaparát má. Digitálnu zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku. Kompaktné fotoaparáty s malým čipom dosahujú často ešte horšie výsledky ako mobil. Druhá skupina, ktorá už fotoaparát má a chce lepší, výkonnejší 🙂

Čo radím ako skúsený fotograf prvej skupine?

Odpovedzte si na zásadnú otázku! Využívam fotoaparát a jeho potenciál na maximum? Brzdí ma fotoaparát, alebo objektív, prípadne oboje v niečom? Ak áno v čom presne, buďte konkrétny. Ak nemáte jasnú odpoveď, ešte neprišiel čas na kúpu fotoaparátu. Je potrebné sa vzdelávať a nadobudnuté poznatky vyskúšať v praxi. Keď príde ten správny moment budete to určite vedieť, tak ako presnú odpoveď. Uvediem jeden krátky príklad.

Alex má starší Nikon D3300 a baví ho hlavne fotografovanie portrétov. Objektív má základný Nikon 18-55mm 3.5-5.6, ktorý bol v sete spolu s telom. Alex chce dosiahnuť laicky povedané výrazný „efekt rozmazaného pozadia“ za človekom, ale stále sa mu to nedarí podľa predstáv. Aj keď má nastavený režim portrét. Blesk v tomto režime vyskakuje aj kedy nechce a Alex s tým doslova bojuje. Zároveň Alex nevie čo je expozičný trojuholník a zlatý rez.

Čo by som odporučil, aby sa Alex posunul ďalej?

Odpoveď je jednoduchá. Je potrebné začať od základov, osvojiť si, čo je a ako funguje expozičný trojuholník a základné kompozičné pravidlo ZLATÝ REZ. Následne Alex už bude vedieť minimálne to, že aký zásadný vplyv má na fotografovanie portrétu CLONA, ktorá ovplyvňuje zároveň ďalšie základné veličiny, expozičný čas a ISO. Postupne, tréningom a ďalším vzdelávaním, bude Alex napredovať ďalej a ďalej. Časom zistí, že expozičný režim PORTRÉT nie je ten režim, ako dostať z fotoaparátu maximum, ale radšej zvolí režim A, o ktorom predtým ani netušil. Objektív 18-55mm určite nie je portrétny objektív a Alex zistí aj to, že až s objektívom 50mm F1.8 ktorý na jeho tele bude portrétny objektív bude môcť urobiť fotografie podľa jeho predstáv. Jeho objektív má aj ohnisko 50mm, ale svetelnosť na tomto ohnisku len F5.6 a to je zásadne oproti F1.8!

Alex je stále ešte na začiatku, ale zároveň už na správnej ceste 🙂

Čo radím ako skúsený fotograf druhej skupine?

Aj tu platí rovnaké odporúčanie. Odpovedzte si na zásadnú otázku! Využívam fotoaparát a jeho potenciál na maximum? Brzdí ma fotoaparát, alebo objektív, prípadne oboje v niečom? Ak áno, v čom presne? Buďte konkrétny a presný. Ak nemáte jasnú odpoveď, ešte neprišiel čas na kúpu nového fotoaparátu, objektívu alebo oboch. Stane sa pravdepodobne to, že s novým fotoaparátom nebudete mať lepšie fotografie. Možno o kúsok áno vďaka vyššiemu výkonu, ale nie o toľko ako boli vaše očakávania. Aj v tomto prípade, radím vzdelávanie.

Napriek tomu, že fotografujem už viac ako 34 rokov, stále sa mám čo naučiť a stále môžem napredovať a to je na fotografovaní to najúžasnejšie 

 

Dobré svetlo prajem

Marek